Lajkonik w trosce
o Ludzi i Planetę

W zasadzie naszą motywacją jest jedno: RADOŚĆ ŻYCIA. Bo ludzie potrzebują radości życia. A przekąski są tego częścią. Ale to przekonanie oznacza również branie ODPOWIEDZIALNOŚCI. Wiemy, że możemy produkować bardziej ekologicznie, być jeszcze lepszym sąsiadem dla lokalnych społeczności, a jednocześnie udoskonalać wartości odżywcze naszych wyrobów przy zachowaniu ich Legendarnego Smaku. Działamy według planu. Opracowaliśmy naszą strategię zrównoważonego rozwoju „W trosce o Ludzi i Planetę” zgodnie ze strategią Grupy Lorenz, której jesteśmy integralną częścią od 1993 roku.


Czytaj raport

W trosce o Ludzi i Planetę - Czyli o odpowiedzialności w grupie Lorenz

Ludzie

Zdrowie konsumentów i odżywianie

 • 15% SOLI

Do roku 2025 chcemy zmniejszyć zawartość soli w całym asortymencie naszych produktów o 15% w porównaniu z rokiem 2019.

Nowe produkty już teraz mają zawierać o 15% mniej soli niż przeciętnie zawierają istniejące produkty danej marki.

Odpowiedzialne zaopatrzenie

KODEKS POSTĘPOWANIA

Wdrożymy nasz Kodeks Postępowania w naszym przedsiębiorstwie i u naszych dostawców.

Do 2023 roku wszyscy nasi dostawcy surowców i materiałów opakowaniowych wypełnią kwestionariusz Sedex.

Nasi pracownicy

AUDYTY SMETA

Do końca 2022 nasz zakład produkcyjny zostanie poddany audytom według procedury SMETA.


SATYSFAKCJA PRACOWNIKÓW

Utrzymamy dotychczasowy wskaźnik satysfakcji pracowników (średnia na poziomie 0.6*)

* Zakres badania od -2 do 2.

Zaangażowanie społeczne

Planeta

Opakowania

 • 15% PLASTIKU

W roku 2025 chcemy zmniejszyć zużycie plastiku w naszych opakowaniach jednostkowych o 15% w porównaniu z rokiem 2019.

100% PRZYDATNOŚCI DO RECYKLINGU

Do końca 2022 roku 90% naszych opakowań jednostkowych będzie nadawało się do recyklingu (100% do 2025 roku)

 

100% CERTYFIKACJI FSC

Do końca 2023 roku będziemy zaopatrywać się wyłącznie w materiały papierowe z certyfikatem FSC.

Klimat i zasoby

ZEROWA EMISJA NETTO

Do roku 2045 osiągniemy zerową emisję netto w całym łańcuchu wartości.

Do roku 2030 ograniczymy nasze emisje w zakresie 1 i zakresie 2 o 50% w porównaniu z rokiem 2019.

Rolnictwo regeneratywne

Oznaczenia na opakowaniu

Na naszych opakowaniach na stałe zagościły oznaczenia, które mają ułatwić wybory żywieniowe zgodnie z różnymi dietami i stylami życia. Obecnie w naszym asortymencie znajduje się już wiele produktów wegetariańskich i wegańskich, a do wypieku używamy wyłącznie oleju rzepakowego.

Produkt wegański - Produkty oznaczone tą ikoną nie zawierają składników pochodzenia zwierzęcego. Ponadto, na żadnym z etapów produkcji i przetwarzania do takich wyrobów nie dodajemy ani w żaden sposób nie wykorzystujemy produktów pochodzenia zwierzęcego. Zgodnie z dobrymi praktykami produkcyjnymi podjęliśmy odpowiednie środki ostrożności mające na celu wykluczenie niezamierzonej obecności składników pochodzenia zwierzęcego w produktach oznakowanych jako odpowiednie dla wegan.

Produkt wegetariański - Produkty oznaczone tą ikoną są odpowiednie dla osób, które nie spożywają mięsa. W 2021 roku dostosowaliśmy recepturę krakersów Ser-Cebulka do standardów wegetariańskich.

Z olejem rzepakowym - Do wypieku naszych przekąsek stosujemy wyłącznie olej rzepakowy.

Bez dodatku wzmacniaczy smaku - Nie dodajemy żadnych wzmacniaczy smaku.

Bez dodatku konserwantów - Nie stosujemy dodatku substancji konserwujących. W produkcji nie wykorzystujemy również surowców zawierających substancje konserwujące.

Bez barwników - W procesie produkcyjnym nie dodajemy barwników.

Redukujemy plastik

W 2021 roku zmieniliśmy nasze opakowania - przeprojektowaliśmy kształt, zmniejszyliśmy zgrzewy i zaczęliśmy używać cieńszej folii. Robimy wszystko co możliwe, aby tę samą liczbę przekąsek zaoferować w ciągle atrakcyjnym dla klientów, ale wymagającym mniej tworzyw sztucznych opakowaniu. Dzięki tym działaniom w 2022 roku wyeliminowaliśmy ponad 48 ton plastiku w porównaniu z rokiem 2019.

Certyfikowane Kartony

Na naszych kartonach zmniejszyliśmy pole zadruku, wykorzystujemy też tylko jeden kolor farby. Oznacza to mniejsze zużycie farby i łatwiejszy recykling surowców.

Kartony Lajkonika mają też certyfikat FSC® (FSC-C136325). Tym samym tektura do ich produkcji została wytworzona z materiału pochodzącego z dobrze zarządzanych lasów posiadających certyfikat FSC i materiałów pochodzących z recyklingu.

FSC to międzynarodowa organizacja not-for-profit o zasięgu globalnym, zajmująca się promowaniem odpowiedzialnej gospodarki leśnej na całym świecie. FSC pomaga zachować lasy dla przyszłych pokoleń, a także pomaga dbać o lasy oraz ludzi i zwierzęta, dla których są one domem.

Segregacja odpadów

Na opakowaniach przekąsek Lajkonika umieściliśmy jasną informację, która ułatwi konsumentom segregację odpadów: żółte opakowanie wyrzuć do żółtego kosza.

Prawidłowa segregacja śmieci przyczynia się do ratowania roślin, zwierząt i może pomóc w zatrzymaniu zmian klimatycznych.

100% zapotrzebowania na energię elektryczną pochodzi z odnawialnych źródeł

Od 2021 roku – w  zakładzie produkcyjnym w Skawinie oraz naszych biurach – korzystamy wyłącznie z energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, bazującej na naturalnych i niewyczerpywalnych zasobach. Przejście na źródła odnawialne pozytywnie wpłynęło na ograniczenie naszego śladu węglowego.

Mural pochłaniający zanieczyszczenia

W Krakowie powstało malowidło, które pochłania tyle zanieczyszczeń, ile las o powierzchni 80 m². Mural każdego dnia oczyści krakowskie powietrze ze spalin, które emituje 17 samochodów. Znajdą się na nim dwie, znane nie tylko mieszkańcom stolicy Małopolski, postacie – lajkonik i smok wawelski. Inicjatorem akcji jest marka Lajkonik. Malowidło, które od połowy maja podziwiać można przy Bulwarze Wołyńskim, stworzyła ekipa Murale Zooteka, oraz artyści Impas i Mehes. Możecie zobaczyć go w Krakowie nad Wisłą lub na filmiku obok.

Kontakt

Lajkonik Snacks Sp. z o.o.

ul. Piłsudskiego 1
32-050 Skawina

Telefon:

pon-pt: 12 277 04 01
Infolinia: 801 567 396

Reklamacje:

e-mail:

Dział Marketingu 

Sady k/Poznania
ul. Rolna 6
62-080 Tarnowo Podgórne
Telefon: 61 86 49 700

Inspektor Ochrony Danych

Paweł Romaniuk e-mail: iod@lajkonik.com

  Formularz kontaktowy

  Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia.


  Znajdziesz je nadrukowane na opakowaniu (z tyłu). Zachowaj opakowanie z zawartością na wypadek
  pytań z naszej strony.


  Administratorem danych osobowych pozyskiwanych za pomocą formularza jest Lajkonik Snacks Sp. z o.o. Dane przetwarzane będą w celu udzielenia odpowiedzi na przesłaną wiadomość. Każda osoba, której dane pozyskano za pomocą formularza kontaktowego może skorzystać wobec Administratora z następujących praw: a) prawa do żądania dostępu do swoich danych oraz do ich sprostowania, b) prawa do ograniczenia przetwarzania jej danych lub do ich usunięcia, c) prawa do wniesienia w dowolnym momencie sprzeciwu wobec przetwarzania jej danych, d) prawa wniesienia skargi na przetwarzanie jej danych osobowych przez Administratora do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Dalsze informacje na temat przetwarzania danych osobowych znajdują się w polityce prywatności.

  Ta strona używa plików cookies w celu analizy ruchu w serwisie. Akceptacja lub brak zgody na wykorzystywanie plików cookies odbywa się za pomocą ustawień przeglądarki. Klikając przycisk „OK” potwierdzasz, że ustawienia przeglądarki są zgodne z Twoimi preferencjami.